Dziś coraz więcej z nas spędza swój wolny czas na grach mobilnych czy komputerowych. Każdego dnia gramy zarówno na pecetach, konsolach jak i smartfonach w takie tytuły jak poker darmowe gry, FIFA, CS:GO, League of Legends, Empires and Puzzles. Niestety wielu z nas nie zdaje sobie sprawy z faktu, że nadmiar gier może być szkodliwy. Powstaje zatem pytanie: czy od grania można się uzależnić?

Geneza problemu

Mamy już od co najmniej dwóch dekad do czynienia z gwałtownym rozwojem rynku gier. Już na przełomie XX i XXI wieku mogliśmy korzystać z konsol, komputerów. Dziś do tego dochodzą smartfony czy tablety. Wszystko to sprawia, że mamy, a zwłaszcza najmłodsi coraz więcej do czynienia z grami komputerowymi. Gry tego typu stają się zatem coraz bardziej powszechną rozrywką wśród dzieci i dorosłych. Przez wielu z nas traktowane są jako formę spędzania wolnego czasu, odreagowania stresu i zmęczenia w pracy, szkole.

Niestety taka z pozoru zwykła przyjemność może z czasem zamienić się w uzależnienie. Dziś należy ono w pewnym sensie do chorób cywilizacyjnych i coraz więcej osób musi mierzyć się z problemem nadmiernej gry. Spora wina leży też po stronie rodziców, wychowywania. Obecnie panują standardy, według których nawet trzyletnie czy czteroletnie dzieci dostają pierwszego smartfona czy tablet. Rodzice chcąc mieć święty spokój, dają dziecku elektronikę z grami, aby mogło ono spędzić w samotności wolny czas. Niestety takie rozwiązania mogą powodować tylko późniejsze problemy.

Symptomy

Jeśli spojrzymy na taką osobę, to jako uzależniona od gier wideo większość wolnego czasu zarówno w tygodniu jak i w czasie weekendów spędza właśnie na graniu. W wielu przypadkach nie jesteśmy w strefie zagrożenia, jeśli w spokoju możemy zastąpić sobie granie innymi formami spędzania czasu wolnego: czytaniem, oglądanie, wycieczkami, treningami. Jednak osoby we wczesnym lub późniejszym stadium uzależnienia coraz bardziej tęsknią za graniem, co w przypadku niemożności grania może powodować trudności.

U sporej liczby uzależnionych w takim momencie pojawia się irytacja, zmienność nastroju, zwiększone napięcie. W konsekwencji pojawiają się zachowania agresywne. Szczególnie jest to widoczne u dzieci, które swoje frustracje i złość są w stanie wyładowywać na rodzicach czy rówieśnikach. Badania wykazały także, że u osób uzależnionych od grania pojawiają się problemy ze snem, apetytem, problemy z wagą – jej spadek lub wzrost, a także uczucie zmęczenia ciała, oczu. Nie można także zapomnieć o tym, że wśród uzależnionych często pojawia się zaniedbywanie obowiązków. W konsekwencji można mieć zarówno problemy w szkole jak i pracy.

Szybka droga do uzależnienia

Jak zatem widać, droga do uzależnienia od komputera, gier może być niezwykle krótka. Wszystko zależy jednak od indywidualnych uwarunkowań każdego z nas. Są takie osoby, które potrafią dziennie spędzić kilka godzin na graniu, jednak znajdują przy tym czas dla rodziny, znajomych czy inne hobby. Są jednak i tacy, którzy nie widzą świata poza konsolą czy też komputerem. Niestety rynek działa w ten sposób, że co chwila mamy do czynienia z nowymi produkcjami, które stają się popularne wśród graczy.

Leczenie uzależnienia

Uzależnienie od gier zostało wpisane na listę chorób OCD-10. W związku z tym zauważa się jego zgubny wpływ na zdrowie psychiczne i fizyczne. Zajmują się nimi zatem specjaliści, a sam proces jest podobny do tego jak leczy się uzależnionych od hazardu czy używek. Na początek konieczna jest konsultacja z psychologiem, który jest w stanie wprowadzić odpowiednią terapię. Często przy cięższych przypadkach konieczne jest przeprowadzenie procesu leczenia w izolowanym ośrodku.

Posted in Gry

RELATED ARTICLES

death trash spolszczenie

Death Trash Spolszczenie gry

Gra zawiera opcjonalny tryb kooperacji na podzielonym ekranie: – Drugi gracz może wchodzić i wychodzić w dowolnym momencie kampanii – Drugi gracz ma własną postać, statystyki, ekwipunek itp., Ale wspólne postępy w zadaniach – Obaj gracze są ograniczeni do tego samego miejsca , ale może…

Czym są kupony bukmacherskie?

Kupon to podstawa działalności każdego bukmachera. Jest jednocześnie dowodem zawarcia zakładu, a także dokumentem uprawniającym do wypłacenia pieniędzy w przypadku wygranej. Kupony bukmacherskie muszą w związku z tym spełniać kilka wymogów formalnych. Powinno się o nie również dbać, ponieważ bez niego nie będzie można dokonać…

cartel tycoon spolszczenie

Cartel Tycoon Spolszczenie gry

Akcja gry Cartel Tycoon, osadzona w fabularyzowanej Ameryce Łacińskiej lat 80., opowiada o czasach, w których kokaina opanowała Stany Zjednoczone i cały świat. Śmiesznie bogaci narkomani rządzą swoimi wspaniałymi imperiami, tworząc tysiące miejsc pracy, ale jednocześnie wir przemocy ogarnia ten przestępczy świat. Cartel Tycoon Spolszczenie…

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *