Granie na urządzeniach mobilnych – garść informacji podstawowych

Od ładnych paru lat urządzenia mobilne przebojem wdarły się na rynek. Dziś można wykorzystywać je do niezliczonej wręcz ilości najróżniejszych zastosowań. Oprócz standardowego dla telefonów dzwonienia i wysyłania SMS-ów możemy używać telefonów i tabletów na przykład do zastosowań biznesowych, robienia zdjęć, kręcenia filmów, korzystania z Internetu, tworzenia wideokonferencji, jako nawigację GPS, jako akcesoria pomocne przy uprawianiu sportu i do wielu innych rzeczy.

Jedną z bardziej popularnych form wykorzystania zarówno telefonów komórkowych, jak i tabletów są bez wątpienia gry wideo. Niezależnie od tego czy jesteś zapalonym graczem, czy tylko okazjonalnie grywasz na telefonie, czy też w ogóle cię ta forma rozrywki nie interesuje, z pewnością nie zdawałeś sobie sprawy z tego, jak gigantyczna liczba odmian gier jest dostępna dla Twojego smartfona! Dziś postaramy Ci się nieco przybliżyć to fascynujące zagadnienie.

Gry logiczne

Ta kategoria kryje w sobie wszelkiego rodzaju tytuły, które do udanej rozgrywki wymagają zaprzątnięcia mózgu. Nie musisz tutaj mieć małpiej zręczności w palcach i błyskawicznego refleksu, ale zamiast tego będziesz musiał nieco pomyśleć. Oprócz klasycznych w zasadzie gier typu pasjans, czy sudoku, możesz zagrać w mnóstwo ciekawych gier: łamigłówek, jak na przykład Candy Crush Saga, Bejeweled, Love&Hate and Some Others, World of Wonders itp.

Gry hazardowe

Ta rodzina gier może wykorzystywać różnego rodzaju technologie, ale ogólna koncepcja jest tutaj prosta – chodzi o hazard. Czyli obstawiasz pieniądze na grę, a w zamian otrzymujesz szansę wygranej. Mogą to być na przykład typowe maszyny slotowe, jak Book of Dead gra, Starburst, Golden Skulls, Thunderstruck II, Gonzo’s Quest i tak dalej, albo różnego rodzaju gry stołowe w licznych odmianach. Ruletka, blackjack, bakarat, poker (Texas Hold’em, Omaha, Razz itp.)… miłośnicy kasyn online z pewnością doskonale znają temat. Co ciekawe, w wielu przypadkach gry hazardowe dostępne są w opcji darmowej, na wirtualną walutę, czyli możesz w nie grać dla przyjemności, bez konieczności płacenia.

Gry zręcznościowe

Ta kategoria obejmuje szeroko pojęte tytuły, w których liczy się przede wszystkim refleks. Można ją podzielić dodatkowo na szereg podkategorii, jak np. gry platformowe (znana chyba wszystkim seria Mario Bros), strzelanki (seria Call of Duty) i wszelkiego rodzaju bijatyki lub gry z grupy hack’n’slash, które polegają przede wszystkim na biegnięciu przed siebie i pokonywaniu hord stojących Ci na drodze przeciwników. Najbardziej klasyczną grą tego ostatniego typu (niedostępną w wersji mobilnej) jest legendarna już seria trzech gier zatytułowanych Diablo.

Gry 3D

W tej kategorii mamy sporą liczbę gier wykorzystujących intensywnie grafikę trójwymiarową. Mogą to być na przykład symulatory lotu, albo gry przygodowe, w których akcję obserwujemy z oczu bohatera (tak zwane gry FPP – First Person Perspective) lub zza jego pleców (TPP – Third Person Perspective). Ta kategoria jednak bez problemu może mieścić w sobie tytuły pasujące także do wielu innych kategorii, chodzi w niej o rozwiązania techniczne, a nie samą koncepcję gry jako takiej.

Gry sportowe/wyścigowe

Tutaj wchodzimy na teren rywalizacji czysto sportowej. Serie gier futbolowych FIFA, wyścigi spod szyldu Need for Speed, czy też Asphalt, a także prościutkie gierki jak, na przykład Stickman Downhill.  Do wyboru, do koloru, każdy znajdzie coś dla siebie!

Gry strategiczne

Kolejna bardzo rozbudowana rodzina gier. W produkcjach należących do tej kategorii ogólna zasada jest dosyć podobna. Chodzi w nich o umiejętne rozwijanie czy to całego państwa, czy to danego plemienia, miasta itp. Zazwyczaj musisz zadbać o surowce naturalne, aby zbudować z nich siedzibę (osadę, bazę itp.), następnie umiejętnie zaprojektować infrastrukturę zapewniając mieszkańcom odpowiednie środki do życia, a na koniec także uwzględnić bezpieczeństwo tworząc armię, fortyfikacje, broniąc się przed najeźdźcami lub wręcz przeciwnie – napadając na wrogo nastawionych sąsiadów. Opcji jest mnóstwo.

Gry multiplayer

Ostatnią zaprezentowaną przez nas dziś kategorią będą gry wieloosobowe, określane potocznie jako multiplayer. Tutaj również mnogość różnych tytułów i rodzajów może przyprawić o zawrót głowy. Ogólnie rzecz biorąc, chodzi jednak o to, że możemy grać przez sieć rywalizując nie z generowanymi przez komputer przeciwnikami, ale z prawdziwymi graczami. Co ciekawe, niektóre tytuły nieco „oszukują”, bo tak naprawdę nie pozwalają na bezpośrednią rywalizację, jak na przykład Hill Climb Racing 2 (specyficzna gra wyścigowa). W tej grze na pierwszy rzut oka mamy do czynienia z przeciwnikami w postaci prawdziwych osób, jednak w rzeczywistości są to po prostu zapisane przejazdy rywali, a my konkurujemy z „nagraniami”. Takie rozwiązania należą jednak do rzadkości. Bez wątpienia jednak gry multiplayer to najszybciej rozwijająca się kategoria gier, która w niedalekiej przyszłości zmonopolizuje rynek gier.

Oczywiście podana przez nas powyżej klasyfikacja jest jedynie zgrubna, z pewnością fani gier będą w stanie zaproponować z tuzin kolejnych kategorii, i będą mieli rację. Nasz artykuł skierowany jest jednak do osób zupełnie początkujących w tym temacie!

 

Posted in Gry

RELATED ARTICLES

death trash spolszczenie

Death Trash Spolszczenie gry

Gra zawiera opcjonalny tryb kooperacji na podzielonym ekranie: – Drugi gracz może wchodzić i wychodzić w dowolnym momencie kampanii – Drugi gracz ma własną postać, statystyki, ekwipunek itp., Ale wspólne postępy w zadaniach – Obaj gracze są ograniczeni do tego samego miejsca , ale może…

Czym są kupony bukmacherskie?

Kupon to podstawa działalności każdego bukmachera. Jest jednocześnie dowodem zawarcia zakładu, a także dokumentem uprawniającym do wypłacenia pieniędzy w przypadku wygranej. Kupony bukmacherskie muszą w związku z tym spełniać kilka wymogów formalnych. Powinno się o nie również dbać, ponieważ bez niego nie będzie można dokonać…

cartel tycoon spolszczenie

Cartel Tycoon Spolszczenie gry

Akcja gry Cartel Tycoon, osadzona w fabularyzowanej Ameryce Łacińskiej lat 80., opowiada o czasach, w których kokaina opanowała Stany Zjednoczone i cały świat. Śmiesznie bogaci narkomani rządzą swoimi wspaniałymi imperiami, tworząc tysiące miejsc pracy, ale jednocześnie wir przemocy ogarnia ten przestępczy świat. Cartel Tycoon Spolszczenie…

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *