Jak zachęcić dziecko do czytania

Jak zachęcić dziecko do czytania

Bardzo wielu rodziców zastanawia się nad tym, jak zachęcić dziecko do czytania. O pozytywnych następstwach zamiłowania do książek na pewno nie trzeba nikogo przekonywać, niemniej jednak warto dowiedzieć się, co zrobić, aby nasze pociechy z lubością zaczytywały się kolejnymi lekturami.

Nasze dzieci mają to do siebie, że często naśladują zachowania swoich rodziców. W związku z czym jeżeli opiekunowie będą często czytać, także i maluchy chętnie będą zaglądały do książek. Aby pozytywnie nastawić naszych najmłodszych do czytelnictwa, warto na początku sięgnąć po kolorowe książeczki z obrazkami. Można opowiadać naszym pociechom co się na nich znajduje, a tym samym już od początki lektury będą dla nich bardzo atrakcyjne. Pewnie większość z nas kojarzy akcję, pod hasłem „Cała Polska czyta dzieciom”.  Otóż właśnie codzienne przybliżanie dzieciom ciekawych historii, także w przyszłości zaowocuje ich chęcią do czytania. Przy czym zdecydowanie należy pamiętać, o takim dobobrze literatury, aby pasowała ona do wieku dziecka. Najlepiej na początku wybrać lekkie bajki, bądź legendy z dużą ilością ilustracji. Jeżeli już nasi milusińscy będą czytać samodzielnie, dobrym pomysłem niewątpliwie będzie nagradzanie ich za tą czynność. – https://www.jak-byc-mama.pl/

To od postępowania rodziców w głównej mierze zależy to, jak dzieci będą odnosiły się do czytania książek. Niektórzy naukowcy zachęcają do czytania nawet maluchom, które znajdują się jeszcze w łonie matki. Pewne jest to, że im wcześnie wprowadzimy dziecko w świat książki, tym szybciej zacznie ono czytać, a tym samym rozwinie swoją wyobraźnię, czy też wzbogaci słownictwo. W związku z tym zdecydowanie lepszą inwestycją będą kolejne książki, niż nawet topowe gry komputerowe. Zresztą tak na dobrą sprawę nie trzeba nikogo przekonywać, jaki pozytywne aspekty wiążą się z czytaniem książek. Można tutaj wspomnieć chociażby o lepszym radzeniu sobie z ortografią czy składnią. Umiejętności te przydadzą się np. w trakcie pisania różnego rodzaju wypracowań i to zarówno już w szkole podstawowej, jak i średniej.

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *