Rozliczenie PIT 37 2022
Niewątpliwie najpopularniejszą deklaracją podatkową jest PIT 37. Składa go najwięcej osób, a w związku z tym zainteresowanie zasadami, ulgami oraz samym formularzem jest niezwykle duże. Z drugiej strony wprowadzone Polskim Ładem zmiany również sprawiają, że wielu podatników zastanawia się, jak rozliczyć prawidłowo PIT 37 za 2022.
Jak rozliczyć PIT za 2022 przez internet?
Z zasady PIT 37 2022 składać będą pracownicy, zleceniobiorcy, renciści i emeryci – czyli w dużym skrócie ci wszyscy, którzy osiągają dochody jedynie za pośrednictwem płatnika. W tym wypadku deklaracja umożliwia wskazanie przychodów opodatkowanych według skali podatkowej, która została ustawiona na dwóch wartościach – 12% lub 32%. Oczywiście osoby, których przychody są zwolnione z podatku, nie składają żadnych formularzy. Warto oczywiście złożyć PIT 37 online, korzystając z przygotowanego przez system Twój e-PIT Ministerstwa Finansów rozliczenia na platformie gov. Wiele osób nie będzie nic w nim zmieniać, ale są też tacy, którzy w deklaracji wykażą ulgi. Wówczas PIT-37 wypełniony po prostu wysyła się drogą elektroniczną do właściwego urzędu skarbowego i można oczekiwać na przykład na zwrot nadpłaconego podatku.
Jakie ulgi można wykazać w PIT 37 2023?
Wprowadzony Nowy Ład to ogromna rewolucja w podatkach oraz dodatkowe ulgi. Z preferencyjnych warunków mogą skorzystać młodzi – do 26 roku życia. Poza tym ulga przysługuje rodzinom 4+, pracującym seniorom niepobierającym świadczenia emerytalnego, a także osobom, które zdecydowały się na powrót do kraju i zmianę rezydencji podatkowej na polską. Oni w PIT-37 za 2022 wskazują kwoty bez podatku. Natomiast podatnicy, którzy uzyskują też przychody opodatkowane inną formą – ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych, podatkiem liniowym, z tytułu obrotu kapitałem, są zobowiązani do tego, by złożyć dwie różne deklaracje – PIT 37 z tytułu pracy i na przykład PIT 28 dla ryczałtowców.
Do kiedy PIT-37?
Większość podatników rozlicza PIT 37 wykorzystując dostępne na rynku programy. Tego typu narzędzia nie tylko przyspieszają pracę, ale również minimalizują ryzyko błędów – jakie szczególnie przy zmianach podatkowych mogą się pojawić, oraz pozwalają wykazać wszystkie ulgi, odliczenia, kwotę wolną od podatku. Podatnicy też muszą pamiętać, do kiedy się składa PIT-37. Za 2022 rok deklarację należy wysłać do 2 maja 2023 roku.
Skorzystaj z programu do rozliczania PIT
Szukając informacji o PIT 37 – dla kogo ta deklaracja jest przeznaczona, z pewnością uwagę przykuje fakt, że na tym formularzu nie dolicza się do własnych dochodów tych osiągniętych przez małoletnie dzieci ze stosunku pracy, stypendiów oraz dochodów z przedmiotów oddanych im do swobodnego użytku. Wówczas rodzic składa wspomnianą deklarację, a małoletni własną podpisaną przez opiekuna prawnego. PIT 37 można złożyć wspólnie z małżonkiem, o ile oboje spełniają warunki konieczne w tej deklaracji. Warto pamiętać przy tym, że wskazane przez ustawodawcę odliczenia będą dotyczyć odrębnie każdego z małżonków. Wspólne rozliczenie jest również możliwe, gdy małżonek ma miejsce zamieszkania w Unii Europejskiej lub Konfederacji Szwajcarskiej, jeśli w roku podatkowym osiągnięte przychody w wysokości stanowiącej łącznie co najmniej 75% całkowitego przychodu podlegały opodatkowaniu na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej i jest udokumentowane certyfikatem rezydencji dla celów podatkowych miejsce zamieszkania małżonka.
W tym roku zmianie uległy również zasady rozliczania się osób samotnie wychowujących dziecko. Po 1 lipca 2022 przepisy stały się bardziej przyjazne opiekunom małoletnich dzieci, uczących się do ukończenia 25 roku życia oraz bez względu na wiek pobierających zasiłek (dodatek) pielęgnacyjny lub rentę socjalną.
PIT 37 co to jest?
Szacunkowo największa ilość podatników złoży za kilka miesięcy PIT 37 2023. To bowiem deklaracja właściwa dla tych, którzy rozliczają się za pośrednictwem płatników i otrzymali PIT 11 od nich lub od innych podmiotów. Przede wszystkim podstawą są umowy o pracę i inne zobowiązania cywilnoprawne. Zależność między PIT 37 a PIT 11 jest więc kluczowa, ponieważ podatnicy, którzy wykazują choć jedno źródło dochodów, od których samodzielnie odprowadzili zaliczkę, już muszą złożyć deklarację PIT 36.
W PIT-37 za 2022 wystarczy więc podać kwoty z otrzymanego PIT 11, a jeśli mamy takich rozliczeń więcej, to po prostu je zsumować. Sam podatnik w dużej mierze nie musi się więc przejmować tym, czy prawidłowo zaliczki zostały obliczone i czy zostały odprowadzone w terminie. Podatnicy, którzy zastanawiają się, jak złożyć PIT mają obecnie szereg narzędzi. Poza rządową platformą dostępne są programy, które ułatwiają prawidłowe wypełnienie formularzy niezależnie od konkretnych typów. To duże ułatwienie szczególnie w roku, gdy pojawiło się tak wiele zmian w całym systemie. Okazuje się, że podatki PIT mogą być proste dla każdego niezależnie od tego, czy składa typową deklarację dla pracowników, zleceniobiorców i innych rozliczających się przy pomocy skali podatkowej czy też prowadzą własną działalność gospodarczą.