Wkładki ortopedyczne – czym są i jak je odpowiednio wybrać?

Wkładki ortopedyczne – czym są i jak je odpowiednio wybrać?

Wkładki ortopedyczne to nietypowe rozwiązanie, które pozwala na bezproblemowe i bezinwazyjne ingerowanie w postawę naszego ciała. Teoretycznie każdy z nas może posiadać tego typu wkładki, gdyż służą one korygowaniu rozkładu naszych kości, które jakby nie patrzeć wraz z biegiem czasu ulegają przemieszczeniu, a tym samym wpływają niekorzystnie na to, jak wygląda nasze całe ciało. Zacznijmy wszystko od samego początku. Nie da się nie zauważyć, że odpowiednia stabilność, jaki postawa ma kluczowe znaczenie nie tylko dla motoryki, ale także dla wydajności samego organizmu. Dlatego też niezwykle ważne jest to, abyśmy zadbali o to, by wszystko przebiegało w prawidłowy sposób, a mówiąc wszystko mamy tutaj na myśli odpowiednią pozycję ciała, czyli rozmieszczanie nacisku na poszczególne elementy naszej stopy. W efekcie pozwoli to na poprawienie szeregu aspektów związanych z naszym organizmem. Musimy jednak być świadomi, że wkładki ortopedyczne są rozwiązaniem nie tylko dla osób, które stykają się na przykład z nieprawidłową postawą. W przypadku dolegliwości takich jak bądź to szczerą kontuzję również znakomicie się sprawdzą,  dlatego też będą mogły odpowiednio reagować na zmiany zachodzące w naszym ciele i pozwalać na ich niwelowanie. W efekcie umożliwią one poprawy biomechaniki ruchu i przywrócą prawidłowy wzorzec całego ruchu.

 

Rodzaje wkładek ortopedycznych, czyli jakie wybrać

Tak naprawdę stykamy się z dwoma głównymi rodzajami wkładek ortopedycznych. Mowa tutaj między innymi o wkładkach działających tylko na tył pięty, czyli wkładkach supinujących. W praktyce wygląda to, jak swego rodzaju gwint, który podpiera się pod tylną część naszej pięty powodując, że jest ona lekko podwyższona. Drugim rozwiązaniem jest wkładka podpierająca także sklepienie podłużne stopy. Stosowana jest głównie w sytuacji, gdy mamy styczność z pozwanym płaskostopiem, czy też koślawością kolan. W efekcie pozwala  na znacznie większą stabilizację. To jaki rodzaj wkładki wybierzemy, nie zależy wcale od nas tylko od specjalisty. Aby uzyskać prawidłowo funkcjonujące wkładki ortopedyczne trzeba udać się do właściwego lekarza, który po pierwsze przeprowadzi wywiad na temat problemów, jakie związane są narządem ruchu, a po drugie przeprowadzi odpowiednie pomiary naszej stopy, by to do niej dostosować takie wkładki. Musimy pamiętać, że wkładki dopasowujemy do naszej stopy, a następnie do tego dopasowujemy buty, a nie odwrotnie. Gdybyśmy zrobili, że wpadki dopasowujemy do butów to w żadnym stopniu nie działałyby one odpowiednio.

Podsumowując wkładki ortopedyczne to znakomite rozwiązanie, które pozwala na uniknięcie szeregu problemów związanych z układem ruchu. Idealnie sprawdzą się one zarówno dla dorosłych, jak i dla dzieci, które dopiero się rozwijają i mają nieprawidłowy postawę. Będą one służyły jako szybkie i sprawne korygowanie wad przy jednoczesnym zachowaniu odpowiedniego, eleganckiego wyglądu.

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *