Najlepszy PC dla gracza to taki, który składa się z perfekcyjnie dobranych i idealnie współpracujących ze sobą elementów, a w dodatku pozwala czerpać jak największą radość z grania. W głowie gracza pojawia się wiele pytań: Ilu rdzeniowy proces będzie najlepszy? Jaką płytę główną wybrać? Która karta graficzna najlepiej się sprawdzi? Przeczytaj nasz krótki poradnik, a wszystkiego się dowiesz.

 

Komputer gamingowy – czym powinien się cechować?

 

Poniżej znajdziesz kilka cennych rad i wskazówek, jaki wybrać procesor, kartę graficzną i płytę główną, chcąc mieć dobry komputer do gier.

 

Procesor

 

Absolutne minimum, jeśli chodzi o gry, to 2-rdzeniowy procesor, który obsługuje 4 wątki. Musisz jednak mieć świadomość, że na komputerze z takim procesorem nowe gry, nawet w najniższej rozdzielczości, mogą się zacinać. Najlepiej zatem postaw na droższe, ale za to wydajniejsze rozwiązanie.

Chcąc grać na średnich ustawieniach graficznych, wybierz procesor 4-rdzeniowy o 4 wątkach. Jeśli masz w planach streamowanie lub chcesz obrabiać wideo, postaw na gamingowy procesor o 6 lub 8 rdzeniach.

 

Karta graficzna

 

Najbardziej wydajna karta graficzna to GeForce GTX/RTX lub Radeon RX. Kluczowe znaczenie w tym przypadku ma ilość zamontowanej pamięci graficznej. Po sprawdzeniu sugestii producentów gier okazuje się, że rekomendowane jest  4 GB lub nawet 6 GB, a przy wyższych rozdzielczościach 4K co najmniej 8 GB. Do rozgrywek e-sportowych dobrze sprawdzi się karta z pamięcią nie większą niż 4 GB.

 

Płyta główna

 

Najlepsze rozwiązanie to zastosowanie dwóch dysków jednocześnie. Wtedy na mniejszym dysku SSD możesz zainstalować system, a na większym HDD magazynować dane. Alternatywnie możesz kupić standardowy dysk talerzowy i dokupić do niego pamięć Intel Optane. Dzięki temu nieco zaoszczędzisz, a komfort pracy będzie praktycznie taki sam jak w pierwszym wariancie.

 

O czym jeszcze trzeba pamiętać, kupując komputer do gier?

 

Wyżej opisane komponenty mają kluczowe znaczenie w kontekście pracy komputera. Oprócz nich ważny jest jeszcze markowy zasilacz o mocy dostosowanej do pozostałych elementów. Dodatkowo niebagatelne znaczenie ma dobre chłodzenie podzespołów komputera – jeśli go zabraknie, komputer będzie się przegrzewać. No i na koniec jeszcze akcesoria, takie jak klawiatura, myszka czy słuchawki, która zapewnią komfort i wygodę podczas grania.

RELATED ARTICLES

Resident Evil 5 spolszczenie

Resident Evil 5 Spolszczenie

Sześć miesięcy temu Capcom powrócił do swoich korzeni survival horroru, wypuszczając na konsole Resident Evil 5, najnowszą odsłonę swojej uznanej serii. Ponowne połączenie niektórych klasycznych postaci z jednoczesnym wykorzystaniem funkcji z poprzedniego tytułu z serii, RE5 było ewolucją gatunku. Dodanie kooperacji dodatkowo wzmocniło szybką akcję,…

F1 2018 spolszczenie

F1 2018 spolszczenie

W ciągu ostatnich kilku lat Codemasters po cichu przekształcił swoją serię F1 w jedną z najwspanialszych serii sportowych na rynku. Dzisiejsze gry F1 łączą głębokie i satysfakcjonujące wrażenia wyścigowe z tym samym rodzajem dodatkowego szacunku do prawdziwego sportu, jaki można uzyskać dzięki FIFA, NBA 2K…

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *